TARLOVOVA CYSTA

Čo je Tarlovova cysta?

Tarlovova cysta je nazývaná taktiež aj perineurálnou cystou. Je to dutina naplnená mozgovomiechovým mokom, ktorá sa nachádza v chrbticovom kanáli. Prevažne ju môžeme nájsť v krížovej oblasti chrbtice, ktorá je odborne nazývaná canalis sacralis. Tarlovova cysta sa nachádza blízko nervov, ktoré vnikajú do jej dutiny, a spôsobuje rôzne komplikácie. Presná príčina výskytu Tarlovových cýst nie je známa. Dôvodom vzniku cysty môže byť nesprávny vývoj myelínových pošiev okolo nervových vlákien, silové športy, pôrod, ale taktiež aj zranenia krížovej a kostrčovej časti chrbtice. Tarlovove cysty boli prvýkrát opísané v lekárskej literatúre už v roku 1938.

Ako často sa Tarlovova cysta vyskytuje?

Prevalencia malých bezpríznakových cýst sa pohybuje na približnej úrovni 5 až 9 % jedincov v populácii. Veľké cysty, ktoré spôsobujú komplikácie, sú relatívne zriedkavé. Tarlovova cysta postihuje najčastejšie ľudí vo veku 31 až 60 rokov. Výskumom bolo dokázané, že ochorenie sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Odhaduje sa, že približne tretina pacientov s Tarlovovou cystou má v tele prítomné aj cysty iného pôvodu (brušné cysty, cysty na zápästiach).

Tarlovove cysty sú väčšinou malé a bezpríznakové. Cysty však časom môžu nadobudnúť väčšie rozmery. Spravidla platí, že čím je Tarlovova cysta väčšia, tým sú príznaky vážnejšie. Väčšie cysty môžu poškodiť susedné nervové korene alebo nervy obsiahnuté v cyste. Prejavy prítomnosti Tarlovovej cysty môžu byť rôzne. Medzi najčastejšie príznaky symptomatických Tarlovových cýst patrí bolesť chrbtice v postihnutej časti – najčastejšie v sedacej oblasti. Bolesť sa u väčšiny pacientov zhoršuje so sedením, státím a chodením. Naopak, poloha v ľahu vie bolesť zmierniť. V niektorých prípadoch môže ochorenie sprevádzať bolesť hornej časti chrbta, krku a rúk.  K takýmto bolestiam dochádza, ak sa cysta nachádza v hornej časti chrbtice.

Keďže Tarlovova cysta sa nachádza pri chrbtici, jej tlak môže nepriaznivo vplývať na nervový systém človeka. To znamená, že sa u pacientov môžu vyvinúť príznaky súvisiace so stratou neurologických funkcií, ako napríklad slabosť nôh, zníženie reflexných schopností, strata citlivosti kože, zmeny vo funkcii čriev a močového mechúra (neschopnosť udržať moč, bolestivé močenie, zvýšená frekvencia močenia), ale aj sexuálna dysfunkcia. Pacienti môžu taktiež pociťovať nadmerné pocity pálenia alebo pichania a zníženú citlivosť v nohách a chodidlách.

Ako sa stanovuje diagnóza?

Keďže ide o zriedkavé ochorenie, diagnostika Tarlovovej cysty môže byť veľmi náročná. Príznaky Tarlovovej cysty sa dajú ľahko zameniť s príznakmi iných ochorení, ako napríklad nádormi miechy. Tarlovova cysta môže byť odhalená na základe dôkladného klinického zhodnotenia, podrobnej anamnézy a neurologických vyšetrení. Diagnóza Tarlovovej cysty býva potvrdená špecializovanými vyšetreniami pomocou MRI (magnetická rezonancia) a CT (počítačová tomografia). Keďže jedným z príznakov Tarlovovej cysty sú aj problémy s močením, pacienti často najprv vyhľadávajú urológa. Úlohou urológa je posúdiť, či ide práve o neurologickú príčinu ťažkostí. Následne zvolí vhodné vyšetrenia na diagnostiku a odhalenie Tarlovovej cysty. Medzi takéto vyšetrenia patria urodynamické vyšetrenie a cystoskopia.

Ako sa Tarlovove cysty liečia?

Bezpríznakové Tarlovove cysty by mali byť pravidelne sledované, aby sa zistilo, či sa cysty zväčšujú a spôsobujú komplikácie. Pre pacientov so symptomatickými a komplikovanými cystami neexistuje žiadna špecifická liečba. Terapia je skôr zameraná na zmiernenie rôznych príznakov tohto ochorenia a zahŕňa nasadenie liekov, chirurgické zákroky, ale aj iné metódy. Na zmiernenie príznakov sa využívajú najmä lieky zmierňujúce zápal a bolesť nervov. Okrem toho sa na odstránenie Tarlovovej cysty používajú rôzne nechirurgické aj chirurgické zákroky. Tieto zahŕňajú aj najnovšiu techniku, ktorá je založená na odsatí mozgovomiechového moku z cysty. Cysta, ktorá je zbavená mozgovomiechového moku, je následne vyplnená fibrínovým lepidlom alebo tukom. Takto sa dá predísť opätovnému naplneniu cysty mozgovomiechovým mokom a taktiež sa zníži tlak pôsobiaci na okolité nervy.

Niektorí pacienti pociťujú úľavu niekoľko hodín po zákroku, iní až po niekoľkých dňoch. Aj pri tomto zákroku však existuje riziko opätovného vytvorenia cysty. Na odstránenie Tarlovovej cysty môže byť potrebný aj chirurgický zákrok. Chirurgické odstránenie Tarlovovej cysty je však veľmi nebezpečné a musí sa dôkladne zvážiť. Komplikáciou pri odstránení cysty je prítomnosť nervov v cyste a taktiež jej umiestnenie v chrbticovom kanáli. Práve preto musí lekár dôkladne zvážiť, či je operácia pre pacienta vhodnou možnosťou. Pacientom sa po operácii odporúča pokojový režim na lôžku. Na potlačenie opuchu a bolesti sa odporúča nosiť korzet.

Aké komplikácie môžu terapii nastať?

Najbežnejšou komplikáciou spojenou s Tarlovovou cystou je pooperačný únik mozgovomiechového moku z chrbticového kanála. Často sa tiež stáva, že operačné odstránenie Tarlovovej cysty alebo odsatie moku z cysty neprinesie pacientom požadovanú úľavu. Ak sa pri operácii poškodia niektoré nervy, pacient môže trpieť rôznymi ťažkosťami neurologického pôvodu. Najzávažnejšou komplikáciou je riziko vzniku bakteriálnej meningitídy. Toto riziko však u pacientov nie je veľmi vysoké.

Akú prognózu majú pacienti s Tarlovovou cystou?

Pacientom s dlhšie pretrvávajúcimi, stupňujúcimi sa príznakmi hrozí riziko poškodení v oblasti nervovej sústavy, najmä ak cysta tlačí na jednotlivé nervy. Mnoho pacientov kvôli bolestiam a neurologickým problémom nemôže pokračovať v zamestnaní a v každodenných činnostiach. Ani operácia alebo vysatie mozgovomiechového moku z cysty nezaručuje stopercentnú úľavu. V niektorých prípadoch sa stav pacienta môže po zákroku dokonca zhoršiť. Na druhej strane, pacienti s bezpríznakovými cystami väčšinou vedú plnohodnotný život a cysta ich nijako neobmedzuje. Je však potrebné absolvovať pravidelné lekárske prehliadky.

Literatúra

https://www.aans.org/en/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Tarlov-Cyst

https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/Disease_Search.php?lng=EN&data_id=10862&Disease_Disease_Search_diseaseGroup=tarlov-cyst&Disease_Disease_Search_diseaseType=Pat&Disease(s)/group%20of%20diseases=Perineural-cyst&title=Perineural%20cyst&search=Disease_Search_Simple

Info

V rámci predmetu Patológia zriedkavých chorôb 2020 vypracovali študentka druhého ročníka Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave Paula Čermáková a študentka tretieho ročníka Nina Krupová.

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška