ALKAPTONÚRIA (CHOROBA ČIERNYCH KOSTÍ)

Alkaptonúria je zriedkavá metabolická choroba, ktorá patrí medzi 23 chorôb, ktoré u všetkých novorodencov na Slovensku testujeme zo suchej kvapky krvi. Vyžaduje si prísnu diétu a typické pre ňu je tmavé sfarbenie moču. Znížená ohybnosť v kĺboch spôsobuje veľké bolesti a zníženú ohybnosť. Na Slovensku máme najvyšší výskyt alkaptonúrie na svete.

Čo je to alkaptonúria?

Alkaptonúria je zriedkavá genetická porucha metabolizmu bielkovín, respektíve ich stavebných zložiek aminokyselín: fenylalanínu a tyrozínu. V dôsledku toho sa v organizme hromadí kyselina homogentisová.

Aké sú príčiny alkaptonúrie?

Príčinou je nedostatok funkčného enzýmu potrebného na štiepenie kyseliny homogentisovej. Tento nedostatok je genetického pôvodu. Poškodený je HGD gén, ktorý kóduje enzým potrebný na štiepenie kyseliny homogentisovej. Alkaptonúria sa dedí autozomálne recesívne. Tento typ dedičnosti znamená, že chybný gén majú obaja rodičia, neprejaví sa však u nich, sú tzv. prenášači.

Aké sú najčastejšie príznaky alkaptonúrie?

Okrem tmavého moču sa u chorých jedincov zo začiatku spravidla neprejavia iné príznaky. Niektorí si až do dospelosti neuvedomujú svoju chorobu. Nakoniec sa u nich vyvinie ochronóza, modro-čierne sfarbenie spojivového a iného tkaniva v tele, napr. chrupavky ucha alebo očného bielka.

Najvýraznejším symptómom alkaptonúrie je bolesť. Veľmi bolestivé sú progresívna artritída chrbtice a ochronotická artropatia kĺbov.

Alkaptonúria je je vrodené ochorenie. V organizme sa pri ňom od narodenia ukladá metabolit kyseliny homogentistovej. Jedným z najskorších príznakov je tmavý moč.

Aj preto ju v angličtine často označujeme ako Black urine disease – „choroba čierneho moču“, alebo black bone disease, „choroba čiernych kostí“.

Moč zmení svoju farbu až po vystavení na vzduchu – stmavne až sčernie. Stmavnutie však nastane až po niekoľkých hodinách. Aj preto je tento symptóm často prehliadnutý, poprípade ignorovaný.

Ochromenie pohybového aparátu

Ostatné symptómy sú nastupujú pomalšie a neskôr. Pacient ich začína pociťovať až v dospelosti, a to zvyčajne keď má okolo 30 rokov. V tomto období označujeme nahromadenie kyseliny homogentisovej v tkanivách ako chronické. Kyselina sa prvotne hromadí najmä v šľachách a spôsobuje ich zafarbenie domodra až dočierna.

Toto pridružené ochorenie sa nazýva ochronóza (ochromenie svalstva) a je charakteristickým znakom alkaptonúrie. Najčastejšie je tmavé sfarbenie pozorovateľné na ušiach, nechtoch a nose pacienta, prípadne na iných častiach tela, kde koža prekrýva chrupavku alebo iné spojivové tkanivo.

Typické sú tiež modro-šedo-čierne škvrny na očnom bielku, ktoré však neprekážajú pri videní. Vedľajšími príznakmi sú aj čierne škvrny na koži alebo dočierna sfarbený pot.

Problém nie je len estetický. Hromadenie metabolitu vedie k poškodeniu srdcových chlopní, obličiek a kĺbov. Takto poškodené tkanivo po čase zhrubne, zoslabne, je krehké a pri väčšej námahe môže dôjsť k jeho roztrhnutiu alebo k inému poškodeniu.

Ochorenia pohybového systému pri alkaptonúrii

Kosti strácajú pevnosť, hustotu, čím rastie riziko zlomenín. Typické sú zápaly kĺbov a šliach sprevádzané silnými bolesťami a stuhnutím. U pacientov prevládajú ochorenia pohybového systému ako artritídy a ochronotické artropatie, ktoré sa vekom zhoršujú a majú spravidla horší priebeh u mužov:

Tendinitída – zápal šliach, pričom najviac ohrozená je kvôli namáhaniu Achillova šľacha.

Atritída – zápal kĺbov, pričom najväčšie problémy vznikajú u veľkých a najviac namáhaných kĺboch. Typické sú bolesti chrbtice, bedrovej, driekovej oblasti a bolesti kolien. Poškodené tkanivá časom začínajú tuhnúť, pričom strácajú svoju funkciu a obmedzujú pohyb.

Ankylóza – zvápenatenie (kalcifikovanie) kostí, kĺbov a prípadne stavcov, pri ktorých dochádza k spojeniu kostí s následným stuhnutím, bolesťami a stratou pohyblivosti v kĺbe.

Kyfóza – postihnutie chrbtice, ktoré môže mať za následok jej prehnutie smerom von, tzv. „guľatý chrbát“.

Iné sprevádzajúce chorenia pri alkaptonúrii

U niektorých pacientov trpiacich alkaptonúriou sa môžu vyskytnúť aj srdcové problémy. Kyselina homogentisová sa nahromadí v aortálnej a mitrálnej chlopni, čo spôsobí jej zhrubnutie, a tým sa zužuje otvor chlopní. Dochádza k stenóze. Nastáva dilatácia aorty, v niektorých prípadoch regurgitácia (spätný tok krvi), a to má za následok znížený prietok krvi telom. Môže tiež nastať kalcifikácia vencovitej tepny, čo je život ohrozujúci stav.

Urolitiáza – u starších pacientov sa môžu vytvárať obličkové kamene, močové kamene, u mužov aj ochorenia prostaty (napr. kamene).

Ako sa diagnostikuje alkaptonúria?

V prípade čierne sfarbeného moču sa zisťuje hodnota kyseliny homogentisovej v moči pacienta. Ako metóda sa využíva plynová chromatografia a hmotnostná spektroskopia. Vzhľadom na to, že ide o dedičné ochorenie, v prípade pozitívneho výsledku hromadenia metabolitov kyseliny homogentisovej sa následne vykoná genetické potvrdenie diagnózy – detekcia mutácií v HGD géne.

V niektorých prípadoch sa však alkaptonúria stanovuje na základe výsledkov iných vyšetrení. Patria medzi ne napríklad:

RTG – sledovanie stavu kostí pacienta, potencionálne kalcifikácie, artritídy, poškodenia kostí.

EKG – sledovanie srdcových arytmií, ktoré môžu vzniknúť ako následok zvápnenia (kalcifikácie) chlopní, nedostatočného uzatvárania chlopní (regurgitácie) alebo iných srdcových ochorení.

CT – zistenie kalcifikácie vencovitej tepny.

Ako sa lieči alkaptonúria?

Alkaptonúria je celoživotné ochorenie. Jej liečba je symptomatická. Základom je nízko bielkovinová diéta. Kľúčové je obmedzenie príjmu živočíšnych bielkovín. Terapia je zameraná na špecifické príznaky, ktoré sa vyskytujú u každého jedinca. Na zmiernenie príznakov ochorenia sa používa liek nitizinón, ktorý znižuje hladinu kyseliny homogentisovej v tele. V súčasnosti ide o jediný schválený liek na liečbu alkaptonúrie.

Nízko bielkovinová strava pomáha pri znižovaní rizika možných vedľajších účinkov nitizinónu v dospelosti. V súvislosti s komplikáciami, ako je napríklad silná bolesť kĺbov, pacienti užívajú protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Dôležitou súčasťou liečby je aj zmena životného štýlu.

Napriek tomu, že sa v odbornej literatúre stretneme aj s dlhodobým užívaním vysokých dávok vitamínu C, je dlhodobé užívanie vitamínu C neúčinné.

Veľkým prínosom pre pacientov s alkaptonúriou sú aj fyzioterapia a pravidelné jemné cvičenia, ako sú joga, plávanie, pilates alebo iné cviky, ktoré nezaťažujú kĺby. Pravidelný pohyb posilňuje svaly a zvyšuje pružnosť kĺbov.

Niekedy je nevyhnutný chirurgický zákrok. Je to vtedy, ak sú kĺby veľmi poškodené a je potrebné ich vymeniť, alebo keď sa srdcové chlopne alebo cievy skalcifikovali.

Približne polovica pacientov vyžaduje vo vyššom veku (50 – 60 rokov) výmenu bedrového, kolenného alebo ramenného kĺbu. Časté sú výmeny aortálnej alebo mitrálnej chlopne.

Aká je prognóza alkaptonúrie?

Ľudia s alkaptonúriou majú normálnu dĺžku života ale s výrazne nižšou kvalitou života. Ich život sprevádza stupňujúca sa bolesť pohybového aparátu. Nie zriedka musia kvôli bolesti a strate pohybu v kĺboch podstúpiť viacero operácií pohybového aparátu. Preto by sa mali vyhýbať činnostiam, ktoré výrazne zaťažujú chrbticu a kĺby, nemali by sa venovať silovým športom ani namáhavej manuálnej práci.

Ako vie pomôcť pacientska organizácia?

Pacienti s alkaptonúriou sa združujú v občianskom združení Klub Čiernych Kostí. Majú tiež svoju facebookovú stránku: https://www.facebook.com/SlovakAKU. Radi vám poradia a privítajú medzi sebou.

V rámci predmetu Patológia zriedkavých chorôb spracovali študenti farmácie na FaF UK Matej Varga a Natália Trutzová

Zdroje:

https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/Disease_Search.php?lng=EN&data_id=411&Disease_Disease_Search_diseaseGroup=Alkaptonuria&Disease_Disease_Search_diseaseType=Pat&Disease(s)/group%20of%20diseases=Alkaptonuria&title=Alkaptonuria&search=Disease_Search_Simple

https://rarediseases.org/rare-diseases/alkaptonuria/

https://www.nhs.uk/conditions/alkaptonuria/

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška