Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk
(zdroj foto: imperial.ac.uk)
Nové liečebné možnosti síce v poslednom desaťročí podstatne zlepšili celkové prežívanie pacientov s mnohopočetným myelómom (MM), avšak toto ochorenie zostáva do značnej miery nevyliečiteľné. To naznačuje potrebu nových liečebných prístupov. Terapia s geneticky upravenými T-lymfocytmi s chimérickým antigénovým receptorom funguje odlišným mechanizmom ako doteraz používané terapie pri MM a zahŕňa modifikáciu T-buniek pacienta tak, aby sa zacielili na špecifické antigény bunkového povrchu.
Medzi liečivá s takýmto mechanizmom účinku patrí práve idekabtagén-vikleucel. Ide o individualizovanú liečbu, ktorá je šitá na mieru konkrétnemu pacientovi.
Mnohopočetný myelóm (MM) je zriedkavé nádorové ochorenie krvi, ktoré sa prejavuje abnormálnou proliferáciou plazmatických buniek (typ bielych krviniek), tvorených v kostnej dreni. Je to druhé najčastejšie sa vyskytujúce zhubné hematologické ochorenie. Jeho incidencia na Slovensku je 2,65 prípadov na 100 000 obyvateľov a ročne pribudne približne 130 pacientov. Je to ochorenie starších ľudí, vyskytujúce sa predovšetkým vo vekovej kategórii 60–70 rokov a o niečo častejšie postihuje mužov. Presná príčina vzniku ochorenia však objasnená nie je. Aké sú symptómy mnohopočetného myelómu? Následkom nadmernej produkcie plazmatických buniek je úbytok ich fyziologickej funkcie, blokovanie zdravej krvotvorby a taktiež ich ukladanie do iných orgánov, čo vedie k vzniku nádorov. Zvýšenou aktivitou plazmatických buniek dochádza k produkcii monoklonálneho imunoglobulínu zapríčiňujúceho klinickú manifestáciu ochorenia. Príznaky mnohopočetného myelómu sú vyjadrené skratkou CRAB, ktorá zahŕňa hyperkalcémiu, renálnu dysfunkciu, anémiu a bolesti kostí.
V liečbe mnohopočetného myelómu je doposiaľ známych niekoľko terapeutických možností zameraných na rýchlu kontrolu nádoru, zmiernenie symptómov ochorenia a následnú stabilizáciu stavu pacienta s cieľom predísť recidíve nádoru. Avšak, aj napriek významnému pokroku v predĺžení prežívania MM zostáva v súčasnosti nevyliečiteľným ochorením a väčšina pacientov relabuje. Cieľom liečby v relapse je odstránenie symptómov a prevencia orgánového postihnutia. Druhá a ďalšie remisie sa skracujú, pretože sa v každom relapse selektujú agresívnejšie klony vedúce k refraktérnosti ochorenia. Vedci za posledné roky rapídne pokročili vo výskume liečby tohto nevyliečiteľného ochorenia a rozšírili možnosti terapie onkologických pacientov o novú, inovatívnu génovú terapiu, ktorej predstaviteľom je aj idekabtagén-vikleucel.
Idekabtagén-vikleucel patrí medzi inovatívne liečebné metódy pacientovými geneticky upravenými T-lymfocytmi s chimérickým antigénovým receptorom (CAR). Využíva špecifickú imunitnú reakciu na zničenie nádorových buniek. Toto liečivo je určené na liečbu recidivujúceho a refraktérneho mnohopočetného myelómu u dospelých pacientov, ktorí podstúpili predchádzajúcu liečbu pomocou 3 štandardov (imunomodulačnej látky, inhibítora proteazómu a protilátky proti CD28) a zároveň u nich došlo k progresii ochorenia. Zastáva funkciu geneticky modifikovanej autológnej imunoterapie, ktorá pozostáva z ľudských T-lymfocytov kódujúcich chimérický antigénový receptor – CAR, zameraný na BCMA (antigén maturácie B-lymfocytov) exprimované nádorovou bunkou.
Celý článok si môžete prečítať tu: Lekárnické listy_05_2023
Tento príspevok do Lekárnických listov vznikol v rámci predmetu Farmakológia zriedkavých chorôb na FaF UK v LS 2022/2023.
Projekt je podporený grantom KEGA 089UK-4/2021.
Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk