Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk
(zdroj foto: gettyimages.com)
NECYTOTOXICKÁ, NEIMUNOSUPRESÍVNA LIEČBA ŠPECIFICKEJ FORMY AUTOIMUNITNEJ HEMOLYTICKEJ ANÉMIE NEZNÁMEJ ETIOLÓGIE – CHOROBY CHLADOVÝCH AGLUTINÍNOV
Choroba chladových aglutinínov (Cold Agglutinin Disease, CAD) patrila ešte do nedávna medzi zriedkavé ochorenia bez existujúcej liečby. Tento štatút sa zmenil s príchodom liečiva sutimlimabjome, ktoré bolo ako orphan liek vo februári 2022 uvedené na americký a v novembri 2022 aj na európsky trh. Pre pacientov s CAD je dostupnosť inovatívneho a zatiaľ jediného účinného lieku skvelou správou. Vzhľadom na podstatu ochorenia má sutimlimab potenciál umožniť pacientom viesť kvalitnejší a plnohodnotnejší život v mnohých smeroch.
Sutimlimab je liečivo na liečbu hemolytickej anémie u dospelých, konkrétne na jej subtyp – chorobu chladových aglutinínov. Autoimunitná hemolytická anémia (AIHA) je zriedkavé ochorenie imunity s prevalenciou 16/1 000 000 a incidenciou 1/1 000 000 za rok. Pri ochorení telo považuje červené krvinky za cudzie látky a napáda ich. To sa prejavuje ich aglutináciou a hemolýzou, čo vedie k zníženiu ich počtu a k nízkej hladine hemoglobínu. Sutimlimab je indikovaný na terapiu primárnej AIHA s idiopatickou etiológiou. Na sekundárny typ, tzv. Cold Agglutinin Syndrome (CAS), ktorého etiológia súvisí s infekciami, malignitami krvi či s inými systémovými alebo orgánovo špecifický mi autoimunitnými ochoreniami, nie je liečba určená.
Primárnu aj sekundárnu AIHA tvoria podtypy na základe teplotnej reaktivity prítomnej autoprotilátky, ktoré sa podľa toho označujú ako tzv. tepelné, chladové, zmiešaný typ alebo liekmi indukované. V oboch prípadoch platí, že sa stav môže vyvíjať postupne alebo sa objaví náhle. U detí sa CAD vyskytuje zriedkavo (asi 10 %) a býva spojená s infekciou mycoplasma pneumoniae alebo infekciou spôsobenej Epsteinov-Barrovej vírusom.
CAD spôsobujú autoprotilátky typu IgM, ktoré aglutinujú erytrocyty pri nízkych teplotách, fixujú komplement s variabilnou účinnosťou a vedú kintravaskulárnej a extravaskulárnej hemolýze, predominantne v pečeni (Obrázok 1)
Prejavuje a lieči? Samotná diagnostika ochorenia môže byť, vzhľadom na nešpecifickosť príznakov, problematická a zdĺhavá. Pozostáva zo stanovenia krvného obrazu, počtu krvných buniek a veľkosti erytrocytov, zisťuje sa hladina hemoglobínu a hematokrit. Ukazovateľmi hemolýzy sú zvýšené hladiny laktát dehydrogenázy a bilirubínu v krvi, avšak diagnostika môže byť založená aj na detekcii špecifických autoprotilátok pomocou priameho antiglobulínového testu.
Príznaky ochorenia sa v mnohých smeroch obmedzujú na bežné fungovanie pacientov s CAD. Výrazná chronická únava, slabosť, dýchavičnosť, bledosť kože, horúčka, žltačka, bolesť hlavy a svalov, tmavý moč či búšenie srdca sú prejavy, ktoré dlhodobo znižujú kvalitu života pacientov.
AIHA je terapeuticky dobre zvládnuteľná, neliečená však môže pre pacienta skončiť fatálne. Pred príchodom sutimlimabu sa za prvú líniu liečby pri vážnejších stavoch považoval rituximab alebo jeho kombinácia s imunosupresívami. Medzi ďalšie liečebné prístupy patrí vyhýbanie sa chladu a v závažných prípadoch ako podporná liečba krvné transfúzie
Účinnou látkou v novo dostupnom lieku je monoklonálna protilátka sutimlimab. Patrí do skupiny liečiv nazývaných selektívne imunosupresíva, inhibítory komplementu, a je štrukturálne odvodená od IgG podtypu 4. Komplement je esenciálnou zložkou nešpecifickej imunity a jeho fyziologický význam spočíva v nešpecifickej eliminácii patogénov. U pacientov s CAD je tento mechanizmus spúšťaný patologicky, čo je podmienené prítomnosťou autoprotilátok typu IgM. Tie sa špecificky viažu s I antigénom bežne prítomným na povrchu erytrocytov, pričom väzba je o to špecifickejšia, že nastáva pri hodnotách pod 37 °C, a podmieňuje aglutináciu cez aktiváciu klasickej cesty komplementu. Z tohto patomechanizmu teda pramení pomenovanie samotného ochorenia a s ním asociovanej IgM protilátky označenej pojmom chladový aglutinín.
Celý článok si môžete prečítať tu: Lekárnické listy_09_2023
Tento príspevok do Lekárnických listov vznikol v rámci predmetu Farmakológia zriedkavých chorôb na FaF UK v LS 2022/2023.
Projekt je podporený grantom KEGA 089UK-4/2021.
Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk