Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk
Imunoterapia sa dnes stala uznávanou súčasťou komplexnej onkologickej liečby. Predstavuje moderný prístup v liečbe pacientov trpiacich malignitami. Využíva prirodzenú vlastnosť imunitného systému chrániť organizmus pred nádorovým bujnením. Imunoterapia nádorov je buď antigénne nešpecifická (rôzne stimulátory imunitného systému) alebo antigénne špecifická (cielená rôznymi mechanizmami na nádorové štruktúry). Kombinácia štandardnej onkologickej terapie a moderných spôsobov onkoterapie umožňuje docieliť zvýšenú mieru liečebných odpovedí a predĺženie mediánu celkového prežitia onkologických pacientov. Tisagenlekleucel je jedným zo zástupcov špecifických imunoterapeutických liekov na liečbu hematologických nádorov. Ide o individualizovanú liečbu, ktorá je šitá na mieru konkrétnemu pacientovi.
Tisagenlekleucel patrí medzi inovatívne liečebné metódy pacientovými geneticky upravenými T lymfocytmi s chimérickým antigénovým receptorom (CAR). Využíva špecifickú imunitnú reakciu na zničenie nádorových buniek. Pre mnohých pacientov s B bunkovými malignitami (akútna lymfoblastická leukémia a veľkobunkový lymfóm B buniek) je reálnou nádejou na vyliečenie. Svedčia o tom aj výsledky štúdií, ktoré sledujú týchto pacientov už viac ako 5 rokov.
Imunoterapia hematoonkologických nádorov sa využíva u pacientov, u ktorých zlyhala predchádzajú liečba chemoterapiou alebo transplantáciou kostnej drene a ochorenie sa u nich objavilo znova. Tisagenlekleucel je indikovaný na liečbu pediatrických pacientov a mladých dospelých do 25 rokov trpiacich akútnou lymfoblastickou leukémiou B buniek (ALL), ktorá je refraktérna, alebo v minimálne druhom relapse. U dospelých pacientov je tisagenlekleucel indikovaný na liečbu relabujúceho alebo refraktérneho difúzneho veľkobunkového lymfómu B buniek (DLBCL), v prípadoch, kedy pacienti neodpovedali na minimálne dve predchádzajúce liečby. Akútna lymfoblastická leukémia je ochorenie, pri ktorom proliferujú bunky prevažne B-lymfoidného radu (80 % B-lymfocyty >20 % T-lymfocyty). Tvorí 75 % všetkých prípadov detskej leukémie. Za jej vznik sú zodpovedné chromozomálne abnormality, spontánne sa objavujúce v génoch regulujúcich populáciu lymfoidných buniek. ALL sa prejavuje zvýšenou únavou, horúčkou, bledosťou, krvácaním z ďasien, nočným potením a vznikom purpury (bodkovité krvácanie do kože a slizníc).
Difúzny veľkobunkový lymfóm z B-buniek (DLBCL) je najčastejší podtypom non-Hodgkinovho lymfómu, vo väčšine prípadov vyskytujúci sa u dospelých. Manifestuje sa jednou alebo viacerými rýchlorastúcimi masami v lymfatických uzlinách alebo v ich okolí.
Celý článok si môžete prečítať tu: Lekárnické listy_11-2021
Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk