KANABIDIOL – ALTERNATÍVA V LIEČBE ZÁVAŽNEJ ZRIEDKAVEJ EPILEPSIE

V poslednej dobe je stále väčší záujem o používanie produktov s obsahom kanabidiolu, vo väčšine prípadov ide o výživové doplnky bez potrebných klinických dôkazov. V septembri 2019 bol však v Európskej únii schválený historicky prvý liek s obsahom kanabidiolu. Ide o orálny roztok kanabidiolu v sezamovom oleji, ktorý je indikovaný na liečbu epilepsie pri vybraných zriedkavých ochoreniach.

Využitie kanabidiolu sa skúmalo aj v liečbe epilepsie rezistentnej voči doteraz používaným liečivám. Kanabidiol bol nakoniec schválený v Európe ako orphan liek v liečbe dvoch závažných foriem epilepsie. Používa sa ako doplnková terapia liečby klobazamom pacientov s Lennoxov-Gastautovým a Dravetovej syndrómom, starších ako dva roky. Neskôr (2018) sa k indikáciám pridala aj liečba epilepsie pri tuberóznej skleróze, pre liečbu pacientov starších ako dva roky, užívajúcich súbežne aj iné antiepileptiká.

Lennoxov-Gastautov syndróm

Lennoxov-Gastautov syndróm (LGS) patrí medzi najzávažnejšie epileptické encefalopatie nastupujúce už v detskom veku. Prevalenciou LGS medzi pacientami trpiacimi epilepsiou je 1 – 2 %. Charakterizujú ho mnohopočetné farmakologicky rezistentné, teda neliečiteľné typy záchvatov. Zahŕňame medzi ne atypické tonické absencie a tonické alebo atonické ataky sprevádzané pádmi. Postupne sa k nim pridávajú aj iné typy záchvatov, ktoré sa spočiatku nemusia prejaviť. Tak ako iné typy epilepsie, aj tento syndróm je typický elektropatologickými abnormalitami. Pacienti trpiaci týmto syndrómom sú často mentálne postihnutí, majú poruchy správania alebo dokonca psychiatrické poruchy. Poruchy intelektu však nemusia byť vždy prítomné.

Dravetovej syndróm

Dravetovej syndróm (DS) je zaradený medzi zriedkavé, ale veľmi závažné epileptické encefalopatie s prevalenciou 1:40 000. Pacienti majú vysoké riziko mentálneho postihnutia, pričom až 90 % z nich trpí aj poruchami kognitívnych funkcií, ktoré sa v dospelosti môžu zhoršiť. Rovnako môže dôjsť aj k zhoršeniu motorických funkcií. Ochorenie sa prejavuje už v skorom veku dieťaťa, okolo 5. – 8. mesiaca života. Pacienti trpia viacerými typmi záchvatov, medzi ktoré patria napríklad febrilné, afebrilné amyoklonické záchvaty, ale aj status epilepticus.

Celý článok si môžete prečítať tu: Lekárnické listy_10-2022

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška