KREHKOSŤ, KTORÁ ZOCELÍ

„Ak náš príbeh pomôže ochrániť pred týmto ochorením ďalšie deti, o to viac budeme zmierení so svojím životom,“  hovorí Michal.

Nie preto, že by sme mali škaredý život, to vôbec nie, naopak náš život je super organizovaný, extrémne rýchly, síce samotársky, ale plný humoru a porozumenia, lebo takí sú naši chlapci.

Eva a Michal, nadšení cyklisti, nie náhodou majú hneď pred domom neďaleko Bratislavy cyklocestu. Bicyklovanie je super aktivita, a to aj pre deti s poruchami pozornosti či autizmom. Pri šliapaní do pedálov, si poriadne vyvetráte hlavu a dieťa v závese, ak len trošku pomáha, dostatočne sa unaví, lepšie spí a všetci si oddýchneme.

Šimonko

Z Michala hovorí vlastná skúsenosť. Ich synček Šimonko mal prednedávnom 5 rokov. Po jeho prvých narodeninách si Eva všimla, že je niečo inak. Nedosahoval míľniky psychomotorického vývinu, začal zaostávať oproti rovesníkom, nemal prirodzenú detskú imitáciu, zrazu prestal džavotať a neprejavoval separačnú úzkosť. V roku a pol stále nechodil. Tak aj bolo. Keď mal Šimonko rok a pol neurologička ich odposlala do genetickej ambulancie. Všetkým trom odobrali krv, s tým, že sa ozvú, keď budú výsledky. Vtedy už Eva čakala druhé dieťa.

Výsledky

Po výsledky si išla Eva sama. Šimonkovi bolo diagnostikované genetické a zároveň dedičné ochorenie tzv. syndróm fragilného chromozómu X (FXS). Ba čo viac, Eva je podobne ako cca každá 150 žena nositeľkou premutácie s označením fragilný chromozóm X, spôsobujúce ochorenie syndróm fragilného chromozómu X (FXS). Trpkosť celej už beztak ťažkej situácii dodával fakt, že keď si Eva s Michalom začali plánovať rodinu, Eva zvažovala genetické vyšetrenie. Michal ju však odhovoril, veď obaja sú zdraví. Navyše má Eva staršieho brata, rovnako zdravého s rovnako zdravou rodinou. Eva má však ešte jedného brata, ktorý je mentálne postihnutý. Tu bol však oficiálnym dôvodom komplikovaný pôrod, pri narodení nemal dostatok kyslíka.

A k Šimonkovi mal čoskoro pribudnúť braček. Keď Eva volala tú správu Michalovi, v obývačke ich domu sa mu zrútil svet, presne tak ako aj Eve sediacej v aute, každému osamote a potom ešte miliónkrát spoločne.

Všetko nemusí byť stratené

Všetko nebolo úplne stratené, šanca, že braček bude zdravý bola, ako to už pri FXS býva, 50%. Dnes má Miško 4 roky. Jeho genetické výsledky balansujú na hranici medzi premutáciou (FX) a plnou mutáciu (FXS).

Šimonko je neverbálny so slabším porozumením a potrebuje neustálu asistenciu. Miškovi sa zasa ústa nezastavia, ale je zjavná inakosť oproti rovesníkom. Hlavne v pozornosti, porozumení a herných zručnostiach. Čo obom chlapcom pomáha je ABA terapia (Aplikovaná Behaviorálna Analýza), logopedická a špeciálno-pedagogická intervencia. Michal s Evou robia pre svoje deti maximum. Vstávajú ráno o piatej a večer padajú do postele spolu s chlapcami.

Denne najazdí každý z nich 100 km a to len preto, lebo nájsť škôlku pre zdravé dieťa je pre mnohých výzva, nie to ak má dieťa špecifické potreby, ako je prípad Šimonka, a k tomu sa pridáva ABA terapia, samozrejme na úplne inom konci mesta. Michal zdôrazňuje, „sme vďační že môžeme zatiaľ obaja pracovať. Hoci súčasný systém nás tlačí k tomu, aby jeden z nás ostal doma na opatrovateľskom príspevku. To by sme však nemali financie na potrebné terapie. Tie nás doslova stoja jeden celý plat. Faktom je, že čím viac bude zabezpečená intenzívna a včasná intervencia pre naše deti v ranom veku, tým bude lepšia a komfortnejšia ich budúcnosť. Tak makáme. “

Paradoxne syndróm fragilného chromozómu X  im dodáva odvahu a silu posúvať hranice svojej komfortnej zóny. Každý deň zdolávajú výzvy, tie osobné, ale aj systémové, rodinné či partnerské. Michal to len odľahčí „FXS nám ukazuje čo je v živote skutočne dôležité, dalo by sa povedať že žijeme naplnený život“, a zároveň dodáva „ale je aj pekne dobrodružný“.

Čo je to syndróm fragilného chromozómu X

Syndróm fragilného chromozómu X (FXS) je genetická porucha, ktorá spôsobuje intelektuálne postihnutie, vývojové oneskorenie, poruchy reči, správania a sociálnej interakcie. Je to jedna z najčastejších dedičných príčin mentálneho postihnutia a jedna z hlavných genetických príčin autizmu. Prenášačkami tohto ochorenia sú výlučne ženy. Zjednodušene možno povedať, že v tele chýba bielkovina potrebná pre vytváranie spojení medzi bunkami mozgu. Fragilný znamená krehký. V závislosti od toho ako veľmi krehký chromozóm X je, toľko bielkoviny chýba a také sú aj prejavy: od porúch sústredenia, ADHD, autizmu až po epilepsie či choroby srdca.

Akí sú pacienti so syndrómom fragilného chromozómu X

Na prvý pohľad sa chorí správajú ako autisti. Veď ide aj o jednu z najčastejších genetických príčin autizmu. Títo pacienti sú však iní. Charakteristická je pre nich empatia, dlhodobá pamäť či parádny zmysel pre humor. Vyžadujú si aj iný prístup ako väčšina autistov a Eva s Michalom sa mu učia. Čím viac sa im darí implementovať ABA terapiu do každodenného života, tým viac v pohode chlapci sú. Pravdou však je, že sa nezastavia. Chlapci neznesú, ak nemajú pozornosť rodičov. Ťažko im však pomôcť. Opatrovateľka, asistentka či rodina sa musia naučiť aspoň základné princípy, ako sa v ktorých situáciách zachovať. A tak sú na nich Eva s Michalom väčšinou sami.

Založili občianske združenie fragX

Nechcú však, aby tomu tak bolo, a aj preto založili občianske združenie fragX. „Štatisticky by malo žiť na Slovensku cca 1000 detí postihnutých FXS. Rozhodli sme sa preto vytvoriť občianske združenie,  ktoré bude spájať rodiny a deti poznačené FXS na Slovensku. Vo svete takéto organizácie už bežne fungujú.“ Čo sa im medzitým už podarilo je, že občianske združenie fragX sa stalo oficiálnym členom medzinárodnej organizácie fraxi.org, venujúcej sa tomuto ochoreniu na celosvetovej úrovni. „Keď nám posledné vianočné sviatky poslali email, že prvýkrát v histórii fraxi.org preložili ich stránku do slovenčiny, bol ťažké ubrániť sa slzám,“ dodáva Michal.

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška