MACITENTAN NA LIEČBU PĽÚCNEJ ARTÉRIOVEJ HYPERTENZIE

Macitentan, registrovaný ako orphan liek dostupný aj na Slovensku, predstavuje perorálnu liečbu pľúcnej artériovej hypertenzie (PAH) u dospelých pacientov.

Pľúcna artériová hypertenzia

Pľúcna artériová hypertenzia je zriedkavé ochorenie, ktoré sa v Európskej únii vyskytuje u menej ako dvoch osôb spomedzi 10 000. Stanovuje sa na základe systolického tlaku v arteria pulmonalis v pokoji, ktorý pri PAH prekračuje 25 mmHg. Ochorenie postihuje pľúcnu vaskulatúru, pričom pre jeho rozvoj je typická endotelová dysfunkcia v pľúcnych artériách. Konkrétne dochádza k zníženej tvorbe vazodilatačných faktorov, ako je oxid dusnatý a prostacyklín, a naopak, k zvýšenej tvorbe vazokonstrikčných a proliferatívnych faktorov, ako je endotelín-1 atromboxán A2. Výsledkom týchto procesov je značná vaskulárna remodelácia, ktorá vedie k zúženiu cievneho lúmenu a k následnému zvýšeniu odporu voči prúdeniu krvi z pravej  komory srdca do pľúc. Srdce musí vyvíjať väčšiu námahu, aby prekonalo tento odpor. Následkom zvýšeného odporu pravá komora kompenzačne hypertrofuje a časom dochádza až k pravostrannému zlyhávaniu srdca. Ide o závažné, chronické a progresívne ochorenie. Ak by boli pacienti s PAH neliečení, ich medián prežívania by bol iba 2,8 roka.

Vznik pľúcnej artériovej hypertenzie

Najčastejšia forma pľúcnej artériovej hypertenzie je idiopatická, menšie percento prípadov (6 až 10 %) predstavuje  hereditárna forma. PAH sa môže rozvinúť aj v asociácii s inými ochoreniami, ako je napríklad HIV infekcia, portálna hypertenzia, schistozomiáza či rôzne kongenitálne choroby srdca. Poznáme aj prípady, kedy bol rozvoj ochorenia indukovaný liekmi a to najmä anorexigénmi, ktorých štruktúra je odvodená od amfetamínu, ako je napríklad aminorex či fenfluramín. Po stiahnutí aminorexu z trhu v roku 1969 došlo k dramatickému poklesu prípadov pľúcnej artériovej hypertenzie.

Na molekulárnej úrovni poznáme tri hlavné cesty rozvoja PAH, a to endotelínovú, prostacyklínovú cestu a dráhu oxidu dusnatého. V prípade endotelínovej cesty, do ktorej zasahuje práve macitentan, dochádza pri PAH k zvýšenej tvorbe jednej z izoforiem endotelínu, špecificky endotelínu-1. Ide o silný endogénny vazokonstriktor, vylučovaný z buniek endotelu, ktorý interaguje sendotelínovými receptormi podtypu ETA a ETB nachádzajúcimi sa na bunkách hladkej svaloviny pľúcnej vaskulatúry. Endotelínové receptory patria medzi receptory spojené s G-proteínom, pričom efektorovým enzýmom je tu fosfolipáza C. Po interakcii endotelínu-1 s ETA receptorom sa spúšťa intracelulárna signálna kaskáda, ktorá vedie k zvýšeniu hladín vápnika v bunke a k následnej vazokonstrikcii cievy.

Celý článok si môžete prečítať tu: Lekárnické listy 01-2022

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška