Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk
Sarkoidóza je multisystémové ochorenie charakterizované rastom malých zhlukov zápalových buniek (granulómov) v ktorejkoľvek časti tela – najčastejšie v pľúcach a lymfatických uzlinách v oblasti hrudníka, ale môže pôsobiť aj na oči, kožu, srdce a ostatné orgány. Granulómy môžu meniť normálnu štruktúru a pravdepodobne aj funkciu postihnutého orgánu. Sarkoidóza sa podľa dĺžky a intenzity nástupu delí na akútnu a chronickú formu. Podľa charakteru a nástupu príznakov sarkoidózu rozlišujeme na asymptotickú alebo manifestačnú.
Príčina vzniku sarkoidózy nie je zatiaľ známa, a to aj napriek využívaniu mnohých výskumných metód a najrôznejších diagnostických nástrojov. Lekári sa domnievajú, že ju spôsobuje neznámy vírus, baktéria alebo látka. Tento spúšťač spôsobí nadmernú reakciu imunitného systému, imunitné bunky sa začnú hromadiť v podobe zápalových teliesok (granulómov) a útočiť na vlastné tkanivá (autoimunitný charakter). Vzhľadom na hromadenie granulómov môže byť funkcia postihnutého orgánu ovplyvnená. Sarkoidóza je považovaná za dôsledok chronickej imunitnej odpovede spojenej s genetickou citlivosťou a špecifickými infekčnými alebo environmentálnymi faktormi.
Sarkoidóza je zriedkavé ochorenie, ktorého symptómy sa prejavujú najčastejšie vo vekovej skupine od 20 do 40 rokov, a u žien to môže byť aj vo veku nad 50 rokov. Svoj podiel na prepuknutí ochorenia môže mať aj genetická predispozícia. U žien je diagnostikovaná o niečo častejšie ako u mužov, a taktiež je jej výskyt medzi Afroameričanmi a Škandinávcami vyšší ako u ostatných etník.
Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od zasiahnutého orgánu a od jedinca k jedincovi. Sarkoidóza sa u niekoho vyvíja postupne a vytvára príznaky, ktoré pretrvávajú roky. Inokedy sa príznaky objavia náhle a rovnako rýchlo aj zmiznú. Ochorenie najčastejšie postihuje pľúca, a to v 90 % prípadov. Najbežnejšími symptómami pre sarkoidózu sú únava, pretrvávajúci suchý kašeľ, dýchavičnosť, zväčšené lymfatické uzliny, nočné potenie, prejavy na očiach a koži. Časti tela, ktoré môžu byť sarkoidózou ovplyvnené:
Diagnostika je náročná, pretože v počiatočných štádiách je ochorenie málo charakteristické a môže napodobňovať príznaky iných chorôb. Lekári používajú rôzne diagnostické metódy, medzi ktoré patria:
U ľudí s potvrdeným Löfgrenovým syndrómom nie je nutné podstupovať biopsiu. Choroba sa považuje za akútnu, ak ustúpi do dvoch rokov, alebo za chronickú, ak pretrváva dlhšie ako tri roky.
V závislosti od vývoja a závažnosti ochorenia nemusí sarkoidóza vyžadovať systémovú liečbu. Terapia sa zvažuje tam, kde existuje možnosť závažných komplikácií (t. j. zlyhanie funkčných orgánov), alebo na zníženie pretrvávajúcich príznakov nepohodlia, ktoré majú vplyv na kvalitu života. Ak pacient potrebuje liečbu, podávajú sa kortikosteroidy (najčastejšie v tabletovej forme) na zmiernenie zápalu v trvaní 6 až 24 mesiacov, po tomto období sa dávka postupne znižuje. Kortikosteroidy sa zväčša používajú, ak sarkoidóza ovplyvňuje nervový systém, srdce či oči alebo je hladina vápnika v krvi vysoká, a taktiež pri ťažkom postihnutí pľúc.
Pretože sarkoidóza môže byť výsledkom nadmernej reakcie imunitného systému, potlačenie jeho činnosti môže zmierniť príznaky a zabrániť ďalšiemu poškodeniu orgánov. Ak kortikosteroidy nezaberajú, zdravotník môže zvážiť liečbu inými liekmi vrátane liečbu metotrexátom, azatioprínom a mykofenolátmofetilom (CellCept). Iné lieky môžu pomôcť niekoľkým pacientom, ktorí nereagujú na inú liečbu. Môžu zahŕňať cyklofosfamid a modifikátory biologickej odozvy (biologické látky alebo blokátory TNF).
Medzi lieky, ktorými sa lieči sarkoidóza, patria taktiež antimalariká. Tieto lieky sa pôvodne používali (a stále sa používajú) na liečbu malárie. Pri liečbe sarkoidózy tieto lieky s najväčšou pravdepodobnosťou účinkujú u ľudí, ktorí majú kožné príznaky alebo vysokú hladinu vápnika v krvi. Hydroxychlorochín (Plaquenil) a chlorochín (Aralen) sú antimalarické liečivá, ktoré sa používajú na liečbu sarkoidózy. Obe môžu spôsobiť podráždenie žalúdka a problémy s očami.
Aspoň v polovici prípadov sarkoidóza spontánne ustúpi do dvoch rokov od svojho nástupu. Remisia sa s menšou pravdepodobnosťou objaví tam, kde choroby pretrvávajú päť rokov po nástupe. Úmrtnosť sa odhaduje na 6 – 8 % a zvyčajne je dôsledkom zlyhania orgánov (zvyčajne dýchacia alebo srdcovo-cievna sústava). Rozsah a závažnosť pľúcnej fibrózy a pľúcnej hypertenzie predpovedajú úmrtnosť.
Odporúčania týkajúce sa životného štýlu pre pacientov so sarkoidózou:
Salah S, Abad S, Monnet D, Brézin AP. Sarcoidosis. J Fr Ophtalmol. 2018;41(10):e451-e467. doi:10.1016/j.jfo.2018.10.002
Nunes, H., Bouvry, D., Soler, P. et al. Sarcoidosis. Orphanet J Rare Dis 2, 46 (2007). https://doi.org/10.1186/1750-1172-2-46
https://patient.info/chest-lungs/sarcoidosis-leaflet
https://www.webmd.com/lung/arthritis-sarcoidosis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sarcoidosis/diagnosis-treatment/drc-20350363
https://www.rozdychajto.sk/images/public/brozury/Sarkoidoza-pluc.pdf
V rámci predmetu Patológia zriedkavých chorôb 2020 vypracovali študenti tretieho ročníka Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave Matej Bučko a Jakub Čupeľa.
Naše údaje prijímateľa 2% z daní:
Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073
Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk