Únavu vymenila za maratón

„Hovorí sa, že na víno či whiskey musíte dozrieť. Ja som dozrela na beh. Akoby mávnutím zázračného prútika som ho začala milovať. Teraz sa doslova musím kontrolovať, aby som to neprepískla,“ hovorí Petra, ktorej vášeň k životu a športu nezlomil ani systémový lupus

Vymenila za lepšie

Eufória, radosť, vyrovnanosť, sila nahradili bolesť, únavu, strach aj plač. Vymenila som keksík za jablko, k nordic walking paličkám som pridala garmin hodinky a vydávam sa na cestu za kondičkou. Svoje prvé preteky na 5 km som absolvovala v rámci Zimnej série 2019/2020 ČSOB Bratislava Marathonu.

Prevratný maratón

Tento maratón bol pre mňa prevratný hneď z niekoľkých dôvodov:  Boli to moje prvé bežecké preteky – ešte pred 4 mesiacmi som beh neznášala. Celých 5 km som dala behom, kým niektorí bežci praktizujú techniku beh/chôdza.  Cieľ bol odbehnúť to za 07:00/km, môj priemerný čas bol 06:31/km. Mám lupus, takže ani moje chronické ochorenie nebolo prekážkou. Na maratón som sa pripravovala cielene. 11 týždňov som behávala 3x týždenne.

Hýbať som neprestala

Odvtedy to budú pomaly už dva roky, stále behávam. Nebehám žiadne maratóny, ani pol maratóny, tých 5–6 km je pre mňa optimum, aby som si nepoškodila kĺby. K tomu chodím každý deň na prechádzky so psom, niekedy k tomu vezmem nordic walking paličky, mám trénera, s ktorým tonizujeme moje svalstvo už takmer 5 rokov a počas #koronely som prepadla ešte aj joge.

Prečo to vlastne celé robím?

Robím to pre svoje srdce. Lupus mi totiž „sadol“ na srdce, a čím silnejší bude tento sval, tým bude odolnejší. Robím to pre seba. Veľmi rada sa hýbem. Verím, že čím silnejšie je moje telo, tým ľahšie odolá vonkajším vplyvom. Robím to aj pre vás. Chcem vám ukázať, že aj s chronickým ochorením môžete športovať. Ja som síce trafená a robím toho viac, ale vy si môžete vybrať čokoľvek, čo vám sedí. Chcem vás len inšpirovať k pohybu a zdravšiemu životnému štýlu.

Viac o mojom ochorení a mojej ceste za zdravím nájdete na www.petronelas.com.

Ak sa chcete dozvedieť viac o lupuse a stretnúť ďalších ľudí s týmto ochorením, kontaktujte Klub Motýlik na adrese: https://www.klubmotylik.sk/.

 

 

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška