Michaela má zriedkavú chorobu, no tvrdí: „Cystická fibróza ma nikdy neobmedzovala vo veciach, ktoré som chcela robiť alebo robila.“

Mnohí z nás uverili predstave, že všetko sa dá liečiť a vyliečiť. Samozrejme, najlepšie ihneď. Niekedy to však nejde. Svoje o tom vie i Michaela Križová, ktorá od útleho veku zvádza boj s nepríjemnou spoločníčkou menom Cystická fibróza.

Slané dieťa

,,Keď sme raz, zhruba pred 19 rokmi, prišli na detské oddelenie v Lučenci, rodičia ma dali do rúk zdravotnej sestry – našej dobrej známej. Chytila ma, no ja som neustále plakala. Pobozkala ma na čelo a povedala: ,,Miška, ty si nejaká slaná“, začína svoje rozprávanie na vlastnom, úspešnom blogu dnes už vysokoškoláčka Miška, ktorej po narodení diagnostikovali Cystickú fibrózu. Chorobu, pri ktorej sú najviac postihnuté pľúca, v ktorých sa pre hustý hlien množia rôzne baktérie. Nielen tie bežné, ale tiež atypické, ktoré by zdravý človek „nechytil“. Opakované zápaly a množstvo ďalších ťažkostí sú niečím, s čím sa Miška pasuje takmer neustále.

Inhalácie a množstvo liekov

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že Miška sa ničím nelíši od svojich rovesníkov, každý jej deň vypĺňajú procedúry, aké si vie predstaviť len málokto: ,,V kuchyni strávim približne hodinu. Po raňajkách sadám k inhalátoru a po ňom prichádza čas na antibiotiká. Po chvíli oddychu sadám za inhalátor druhýkrát,“ opisuje rannú rutinu Michaela.

Večer sa takmer ničím nelíši od ranných zvyklostí: ,,Po večeri si dám 10 minút pauzu a následne sadnem za inhalátor. Po každom večernom inhalovaní ukončím proces vyváraním prístroja vo vriacej vode, aby som zneškodnila baktérie.“ Tým to ale nekončí. Po večernej hygiene prichádza na rad ďalšia dávka liekov a až po nej si Miška môže ľahnúť, aby nabrala sily na ďalšie aktívne ráno. Sympatická brunetka je totiž jasným príkladom toho, že ani vážne somatické ochorenie nemusí byť prekážkou k naplneniu snov.

Úspešná športovkyňa a vysokoškoláčka

,,Cystická fibróza ma nikdy neobmedzovala vo veciach, ktoré som chcela robiť alebo robila,“ uvádza Miška na svojom blogu, vďaka ktorému sa umiestnila medzi top desiatkou v súťaži Bloger roka 2018. Aj vďaka nemu sa stala inšpiráciou pre mnohých ľudí trpiacich rovnakou diagnózou a dnes si navzájom vymieňajú svoje skúsenosti.

Zamilovala si kone

No nie je to Miškin jediný úspech. Okrem písania „denníka“ stíha jazdiť parkúr a pretekať na snowboarde: ,,Moji rodičia ma odmalička viedli k športu. Pohybové aktivity ako prechádzky, beh, tenis, lyže, snowboard, volejbal a tanec sa u mňa striedali. Keď som ako 10-ročná prestúpila na inú školu, v triede som sa zoznámila s dievčatami, ktoré sa venovali jazdectvu,“ objasňuje počiatky parkúru.

Mladej slečne sa jazdectvo zapáčilo natoľko, až jej rodičia splnili sen a kúpili vlastnú kobylu Rif du Paris. ,,Jazdectvo sa od toho dňa stalo mojim životným štýlom,“ hovorí športovkyňa, ktorá sa môže pochváliť viacerými skvelými umiestneniami na parkúrových pretekoch. A nielen tým. V zime aktívne zdoláva svahy na snowboarde a vďaka vytrvalosti a neustálemu progresu sa dostala medzi najlepšie juniorské pretekárky v paralelnom slalome, odkiaľ si odniesla hneď niekoľko trofejí.

Stíha i študovať

No a aby toho nebolo málo, Miška pomedzi viaceré športové aktivity stíha i štúdium na výbornú. Po úspešnej maturite sa jej podarilo uspieť na prijímacích skúškach na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, kde ukončila zimný semester vo svojom vysnívanom odbore – „farmácia“. V tom letnom ju čaká sedem náročných skúšok, avšak všetko zvláda s úsmevom a optimizmom. ,,Bála som sa, že po skúškovom sa zrútim, tak ako po maturite, keď som išla s teplotou 38 stupňov na prijímačky, no všetko je v poriadku,“ píše optimisticky Michaela, ktorú okrem rodiny robí šťastnou priateľ, čítanie kníh aj oddych pri mori.

Práve ľudia ako ona sú dôkazom, že aj s neľahkým životným osudom sa dá popasovať na výbornú a žiť naplnenejší a šťastnejší život než človek, ktorý lekárov vidí iba v seriáloch.

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška