Najkrajší darček k Svetovému dňu povedomia o Duchennovej muskulárnej dystrofii?

(Zdroj foto: OMD v SR)
Najkrajší darček k Svetovému dňu povedomia o Duchennovej muskulárnej dystrofii? Dostupnejší liek pre chlapcov s DMD.  Liek s účinnou látkou ataluren je v súčastnosti jediná dostupná terapia pre chlapcov s DMD s tzv. nonsens mutáciou, ktorých tvorí iba 10% z celkového počtu DMD.
Klinické štúdie ukázali, že po užívaní lieku sa začal dystrofín tvoriť, a to je prevratné. Užívanie lieku spomaľuje priebeh ochorenia, odďaľuje problémy s dýchaním a podporuje funkciu srdca. A to aj u detí, ktoré už nevedia samostatne chodiť.
Na Slovensku je tento liek stále kategorizovaný len pre chodiacich pacientov, a to napriek tomu, že Európska lieková agentúra už dávnejšie rozšírila indikáciu aj na nechodiacich chlapcov. Ak počas liečby schopnosť chôdze stratia, zdravotná poisťovňa úhradu liečby zastaví.
Prednostka Kliniky detskej neurológie NÚDCH a hlavná odborníčka MZ SR na pediatrickú neurológiu podala žiadosť o zmenu indikačného obmedzenia a zosúladenie s registráciou v EMA už v júli 2022. V stredu, dňa 6. septembra 2023 bude Kategorizačná komisia pre lieky na MZ SR rozhodovať o návrhu hlavnej odborníčky o zmiernení indikačných obmedzení lieku Translarna. Cieľom zmeny je, aby sa zosúladili indikačné kritériá s tými, ktoré schválila Európska lieková agentúra, t. j. aby mohol byť liek podávaný už od 2 rokov veku a bol podávaný aj nechodiacim pacientom.
Chlapci s DMD nemôžu čakať, chlapci s DMD sa potrebujú liečiť. Naše podporné stanovisko sme zaslali aj ministrovi zdravotníctva, štátnej tajomníčke, členom a členkám kategorizačnej komisie. Držme si palce!  Zdroj: Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD v SR)

Deti s rôznymi druhmi nervovosvalového ochorenia počas detského tábora, ktorý organizuje naša OMD v SR.

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška