TLAČOVÁ SPRÁVA: ROVNOCENNOSŤ TVÁRÍ JE ĽUDSKÉ PRÁVO

Blíži sa Medzinárodný týždeň rovnosti tvárí. Pomôžte s osvetou témy rovnocennosti všetkých ľudí s odlišným vzhľadom!

17. – 24. mája 2022 sa už po štvrtýkrát uskutoční MEDZINÁRODNÝ TÝŽDEŇ ROVNOSTI TVÁRÍ (FEI Week). Tohtoročným heslom je „Rovnocennosť tvárí je ľudské právo“. Iniciátorom je celosvetové združenie Face Equality International, ktoré bojuje za lepší svet pre ľudí s viditeľnými odlišnosťami v tvári. V Českej republike má svojich zástupcov najmä v klube Be Treacher-Collins (ARPZPD v ČR, z. s. ,Klub Be TCS), ktorý organizuje aktivity, a združuje organizácie v Českej republike i na Slovensku, ktoré sa snažia zviditeľňovať témy spojené s odlišnosťami. Tento rok organizuje #týdenrovnocennostitváří, ktorý pobeží na sociálnych sieťach všetkých zapojených organizácií, a taktiež Piknik všech tváří 20. mája 2022 od 15.00 hod. na Střeleckém ostrově v Prahe.

Na stránke www.rovnosttvari.cz sa dozviete aktuálne informácie o kampani a máte možnosť si stiahnuť fotografie. Medzi zapojené české i slovenské organizácie a iniciatívy patrí: Be Treacher-Collins, Popálky, Spolek Ichtyóza, Kongenévus CZ-SK, AV MINORITY, Život s Vojtíškem, Viditelní, Šťastný úsměv, Výnimočná tvár, OZ Umenie počuť, Nepočujúce dieťa.sk, Za novým úsměvem, Život se syndromem, (A)top život, Tělo s příběhem, Malý atopik, Revenium,z.s., Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků. Pripojili sA tiež jednotlivci, ktorých ochorenie nemá zastúpenie organizáciou (napr. diagnózy Rosacea, Alopecie, Goldenhar syndrom, Lymfedém).

„Sila kampane je v jej globálnom pôsobení,“ hovorí Eliška Staňková zo spolku Be Treacher-Collins. „Kampaň beží predovšetkým na sociálnych sieťach, ale aj prostredníctvom offline akcií, besied v školách a podobne. Počas Medzinárodného týždňa rovnosti tvárí poukazujeme najmä na problémy s predsudkami prostredníctvom skúsenosti ľudí, ktorí žijú s inou tvárou, a stretávajú sa okrem iného i so zneužívaním a prejavmi nenávisti na sociálnych sieťach.“

Členské organizácie poskytujú spoločne nádej ľuďom s inou tvárou, že sa bojuje za ich práva naprieč politikou, médiami, vzdelávaním, ale i v každodennom živote. Deformity tváre, či už vrodené, alebo spôsobené nejakou traumou, sú zanedbávanou otázkou globálnych ľudských práv. Členské organizácie sa stretávajú u ľudí, s ktorými pracujú, s problémami so sebavedomím, šikanou, pocitmi izolácie, stretávajú sa so zazeraním a odpovedajú na opakujúce sa otázky spojené so svojím vzhľadom, nízkymi očakávaniami v škole, v práci, na sociálnych sieťach atď. V mnohých krajinách ide odlišnosť ruka v ruke s chudobou, predsudkami a vylúčením zo spoločnosti.

Tešíme se na Piknik všech tváří na Střeleckém ostrove, a dúfame aj v účasť osobností, ktoré nás podporujú, ako je Tamara Klusová, Marek Lambora, Kateřina Pechová, Zuzana Vejvodová a ďalší.

Cieľom pikniku je predovšetkým stretávanie ľudí, odovzdávanie skúseností, ale aj spoločne strávený čas. Zúčastniť sa môže ktokoľvek, koho naša iniciatíva zaujíma, bez ohľadu na to, či žije s viditeľnou odlišnosťou,“ dodáva Eliška.

Na sociálnych sieťach sa môžu zapojiť všetci, ktorí majú záujem. Na výber majú napríklad celosvetovú „selfie challenge“, ktorá beží každý rok, alebo novinku „reels challenge“ – návod, ako sa pripojiť, nájdete na Instagrame @rovnosttvari_cz_sk, Facebookovej stránke Rovnost tváří, ale aj na webe www.rovnosttvari.cz.

Tam nájdete taktiež ponuku aktivít s témami vzhľadových odlišností pre pedagógov, ktoré sú vhodné pro rôzne vekové skupiny detí od škôlky po žiakov základných škôl.

Pre viac informácií:

Eliška Staňková

Email: treacher_collins@betcs.cz

Mobil: +420 722 902 414

 

SAZCH je prijímateľom 2% zo zaplatenej dane

Naše údaje prijímateľa 2% z daní:

Názov: Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
Sídlo: Kollárova 11, 902 01 Pezinok
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42258073

Užitočné linky k 2% a všetky tlačivá nájdete na www.rozhodni.sk

 

TLAČIVO NÁJDETE TU

DAROVACIA ZMLUVA

 

Máte záujem nás podporiť ? Stiahnite si darovaciu zmluvu, vyplňte ju a odošlite ku nám na adresu.

 

Sídlo

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH)

Kollárova 11 902 01 Pezinok

Firemné údaje

IČO: 42258073
DIČ: 2023609434

Bankové spojenie

Bankové spojenie: VÚB
Číslo účtu: 2985850358/0200
IBAN: SK9702000000002985850358 BIC: SUBASKBX

Stanovy

Členská prihláška